Akupunktur

AKUPUNKTUR

Akupunktur Nedir?

Akupunktur, “acus” ve “punctura” kelimelerinden oluşan bir deyimdir. Noktaya iğne batırmak anlamına gelir. Cilt üzerindeki belli noktalara çok ince iğnelerin batırılarak, bu noktaların uyarılması esasına dayanan geleneksel ve tamamlayıcı tedavi yöntemlerinin en bilinenidir.

Akupunkturun Faydaları

Vücudumuzdaki enerji akışını dengeleyerek, bedenimizin kendi kendine iyileştirme gücünün artırılmasını sağlar. Bazı sinir liflerini ve ciltteki bazı reseptörleri uyarmak suretiyle ağrıyı kesici etkisi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Enfeksiyonla savaşan hücreleri ve sitokinlerin miktarını artırır. Homesostatik etkiye sahiptir. Otonom sinir sistemini dengeler, sedasyon sağlar, uyku kalitesini arttırır. Motor iyileşmeyi tetikler. Mutluluk hormonlarını arttırarak, anksiyeteyi ve depresyonu azaltır. Metabolizmayı hızlandırır. İştahı azaltarak, kilo vermeyi kolaylaştırır. Kasları gevşetir.

Akupunkturun En Sık Kullanıldığı Hastalıklar;

Kas iskelet sisteminin ağrılı hastalıkları: Baş boyun ağrıları, Migren, Omurga rahatsızlıkları, Kireçlenmeler, Bölgesel kas hastalıkları, Fibromiyalji, Romatizmal hastalıklar, donuk omuz, Tendinitler, Çene eklem rahatsızlıkları, Kanser ağrıları Sinir sıkışmaları: Karpal Tünel Sendromu, Siyatik ağrıları, Zona sonrası gelişen ağrılar Sindirim sistemi rahatsızlıkları: Gastrit, Peptik ülser, Safra koliği, Gastrospazm, İrritabl barsak sendromu, Mide bulantısı, Kusma, Ülseratif kolit, Diyare, Konstipasyon Alerjiler (alerjik rinit, astım,ürtriker), Kilo verme, Sigarayı bırakma, Kronik solunum yolu hastalıkları(Bronşit, Astım, Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı), Kısırlık tedavisi, Stres, Anksiyete ve Panik atak , Premenstrüel sendrom, Yüz felci, Diyabet, İnsülin direnci, Bağımlılık tedavisi, Bağışıklık sistemini güçlendirme (sık tekrarlayan yada kronik enfeksiyonlar)

Akupunktur Nasıl Uygulanır?

Tek kullanımlık, steril çeşitli genişlik ve uzunluklardaki iğnelerin vücuttaki yada kulaktaki bazı akupunktur noktalarına batırılmasıyla uygulanır.Ve iğnler bu bölgelerde yaklaşık 20 dk bekletilir. En sık bu sekilde uygulanır.Bu tekniğin dışında akupresur yönteminde iğne kullanılmaz akupunktur noktalarına basınç uygulanır. Lazer akupunkturda iğne yerine lazer kullanılır. Bu iğnesiz yöntemler çocuklarda ve iğne fobisi olanlarda faydalıdır. Moksibüsyon tekniği Uzak doğuda sık kullanılan bir yöntemdir. Pelin adlı bitkinin yakılıp akupunktur noktalarına ısıyla verilerek yapılan bir uygulamadır. Elektro-Akupunkturda akupunktur noktalarına iğneler takıldıktan sonra bu iğnelerin ucuna cihaz yardımıyla elektrik akımı verilir.

Randevu Alın

İletişim

İletişim Bilgileri

+90 542 520 00 15

bilgi@drrabiaterzi.com

Çalışma Saatleri

Pzt - Cuma:     09:00 - 19:00

Cumartesi:      10:00 - 16:00